Protest kibiców przeciw policji

Sobota, 6 kwietnia 2013 (18:29)

Kilkuset kibiców protestowało w południe w centrum Glasgow przeciw niewłaściwemu ich zdaniem stosunkowi policji do nich, wyrażającym się w traktowaniu zwykłego piłkarskiego zachowania, jak wykroczenia przeciw porządkowi publicznemu.

Zdjęcie

. /AFP
.
/AFP

Organizatorem protestu w centrum miasta była grupa FAC (Fans Against Criminalization), w wolnym tłumaczeniu Kibice Przeciw Kryminalizacji Piłki Nożnej, zrzeszająca kilka szkockich organizacji m. in. Stowarzyszenie Klubu Celtic.

Władze miejskie wyraziły zgodę na wiec, ale nie zgodziły się na marsz pod pretekstem, że nie zostały o nim uprzedzone z odpowiednim wyprzedzeniem.

Reklama

FAC protestuje przeciwko przyjętej w ub. r. w Szkocji ustawie (Offensive Behaviour Football & Threatening Communications Act), szeroko traktującej pojęcie napastliwego lub agresywnego zachowania w miejscu publicznym, za które grozi odpowiedzialność karna.

Według FAC ustawa umożliwia karanie kibiców za nieszkodliwe zachowanie, jak np. wznoszenie okrzyków, śpiew będący wyrazem grupowej przynależności i dodawania sobie animuszu, czy nawet za umieszczanie postów na portalach społecznościowych. Skutkiem - zdaniem FAC - jest to, że policja bez powodu obchodzi się z kibicami bezpardonowo, co zabija radość ze sportu.

 

Był to już drugi tego rodzaju protest w ostatnich tygodniach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Odloty