Sędziowie żądają policji na meczach. Grożą strajkiem

Środa, 17 kwietnia 2013 (15:47)

Władze Portugalskiego Stowarzyszenia Sędziów Piłkarskich zażądały od władz państwowych natychmiastowego przywrócenia policji na meczach ligowych. W razie nie spełnienia ich postulatu rozpoczną w maju strajk.

Zdjęcie

Kibice na boisku podczas meczu ligi portugalskiej /AFP
Kibice na boisku podczas meczu ligi portugalskiej
/AFP

Jak poinformował przewodniczący Portugalskiego Stowarzyszenia Sędziów Piłkarskich (APAF) Jose Gomes, w przypadku gdy nie zostanie przywrócony obowiązek zabezpieczenia przez funkcjonariuszy policji meczów ligowych, arbitrzy planują ogłosić strajk w ostatnich kolejkach przed zakończeniem sezonu 2012-2013.

- Nasze środowisko czuje się zagrożone ze strony kibiców, którzy bez policji na stadionach biorą "na celownik" arbitrów. Ataki fizyczne na sędziów stały się coraz bardziej powszechne nie tylko na najwyższym poziomie rozgrywek, ale również w zawodach na szczeblu lokalnym - powiedział Gomes.

Reklama

Według zapowiedzi APAF, strajk sędziów objąłby okres od 9 do 27 maja i dotyczyłby rozgrywek pierwszej i drugiej ligi piłkarskiej. - Stosowne pismo z informacją o bojkocie nasze stowarzyszenie przesłało już do Kolegium Sędziowskiego Portugalskiej Federacji Piłkarskiej - dodał.

W ub.r. rząd Pedra Passosa Coelho cofnął obowiązek uczestnictwa policji w zawodach sportowych. W związku z problemami finansowymi niewiele portugalskich klubów w sezonie 2012-2013 zdecydowało się płacić za godziny nadliczbowe funkcjonariuszom, uciekając się do zatrudniania tańszych pracowników agencji ochrony.

25 lutego br., nazajutrz po przerwanym z powodu zamieszek meczu drugoligowych rezerw Vitorii Guimareas i Sportingu Braga, kierownictwo portugalskiej ligi piłkarskiej wezwało rząd do przywrócenia obowiązku obecności funkcjonariuszy policji na meczach. Apel ten pozostał bez echa.

Tymczasem 4 kwietnia br. na posiedzeniu Rady Ministrów zatwierdzono nowe rozporządzenie o bezpieczeństwie podczas zawodów sportowych. Nie dość, że nie przywrócono w nim obowiązku obecności policji na meczach, to nakazano klubom zabezpieczenie wszystkich odbywających się na ich boiskach imprez sportowych.

- Nowe przepisy są niekorzystne dla bezpieczeństwa na meczach. Liczymy na rozsądek prezydenta Cavaco Silvy, który do maja ma czas na ich zawetowanie - przypomniał przewodniczący APAF.

Zapowiedziany na maj strajk arbitrów stawia pod znakiem zapytania finisz ligowych rozgrywek piłkarskich w Portugalii. Okres bojkotu obejmuje również zaplanowany na 26 maja br. finał Pucharu Portugalii na podlizbońskim stadionie Jamor.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ekscesy