Były prezes Benfiki Lizbona skazany na 10 lat więzienia

Wtorek, 2 lipca 2013 (21:05)

Joao Vale e Azevedo, były prezes Benfiki Lizbona, został we wtorek skazany na 10 lat więzienia. Stołeczny sąd uznał go winnym fałszerstw finansowych i przywłaszczenia sobie 4 mln euro z klubowej kasy.

Zdjęcie

- /AFP
-
/AFP

Prezes Benfiki Lizbona w latach 1997-2000 będzie musiał odsiedzieć karę w więzieniu, gdyż w przeszłości był już karany za przestępstwa finansowe.

Jose Barata, sędzia prowadzący proces, orzekł, że Vale e Azevedo działał na szkodę klubu, którym zarządzał i poprzez świadome działanie w latach 1998-2000 przejął część środków należących się Benfice z tytułu transferów jej zawodników. Były prezes portugalskiego klubu został uznany też winnym prania brudnych pieniędzy oraz fałszowania dokumentów.

Reklama

"W wyniku braku mechanizmów kontrolnych wewnątrz struktur klubu Joao Vale de Azevedo bezprawnie przywłaszczył sobie środki finansowe Benfiki Lizbona" - powiedział sędzia podczas ogłoszenia werdyktu.

Sąd orzekł, że Vale e Azevedo przejął część pieniędzy Benfiki, które portugalski klub powinien zainkasować z tytułu transferów czterech zawodników: Gary'ego Charlesa, Scotta Minto, Tahara El Khaleja oraz Amarala.

Adwokaci portugalskiego działacza zapowiedzieli odwołanie się od decyzji sądu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Vale e Azevedo, który odbędzie karę w więzieniu w podlizbońskiej Sintrze, został przekazany Portugalii w ramach ekstradycji przez Wielką Brytanię 13 listopada ub.r. Były prezes Benfiki zbiegł tam w 2008 r., po rozpoczęciu przeciwko niemu procesów o oszustwa wobec kilku portugalskich przedsiębiorców.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Artykuł pochodzi z kategorii: Ekscesy

Oceń tekst

Ocen: 13

Reklama

Najciekawsze tematy