Anders Jacobsen stracił prawo jazdy za "dramatyczne" przekroczenie szybkości

Wtorek, 23 września 2014 (07:09)

Norweski skoczek narciarski, brązowy medalista olimpijski z Vancouver w drużynie, Anders Jacobsen stracił prawo jazdy po przekroczeniu szybkości o... 14 kilometrów, w miejscu ograniczenia do 50 kilometrów na godzinę.

Zdjęcie

Anders Jacobsen /AFP
Anders Jacobsen
/AFP

Skoczek otrzymał dwa punkty karne, lecz za podobne przekroczenia miał już na koncie sześć, a według norweskich przepisów po zebraniu ośmiu pkt w okresie trzech lat następuje utrata prawa jazdy na pół roku. Jacobsen otrzymał również mandat w wysokości  2900 koron (1500 złotych).

"Przekroczyłem szybkość trzy razy wcześniej, lecz nie jestem jakimś szaleńcem za kierownicą i nigdy nie było to więcej niż 20 kilometrów i były to raczej zagapienia się. Norweski system kar jest zbyt surowy, jeżeli jazda o 14 kilometrów za szybko powoduje tak dramatyczne skutki" - powiedział skoczek, który ma na koncie także m.in. cztery srebrne i dwa brązowe medale mistrzostw świata (wszystkie w drużynie). Stawał także na podium MŚ w lotach. Indywidualnie jego największym sukcesem jest brąz zdobyty w tej rywalizacji w 2010 roku.

Reklama

Wyjaśnił, że utrata prawa jazdy w okresie przygotowań do sezonu jest równie dramatyczna jak kara. "Teraz mam bardzo trudną sytuację. Mieszkam w Hoenefoss i na treningi dojeżdżam 63 kilometry na skocznię Holmenkollen w Oslo. Zamiast komfortowo poruszać się samochodem zmuszony jestem jeździć pociągiem, a później w Oslo środkami komunikacji miejskiej z całym sprzętem treningowym" - tłumaczył.

Trener norweskich skoczków Alexander Stoeckl nie uważa, że norweskie przepisy drogowe są zbyt surowe. "Utrata prawa jazdy na kilka miesięcy jest karą wychowawczą i sygnałem ostrzegawczym. Anders teraz zrozumie jak dużo warty jest ten dokument" - powiedział.


Artykuł pochodzi z kategorii: Ekscesy