Przy okazji prezentacji trasy dyrektor zawodów Christian Prudhomme wymienił Kraków, jako potencjalne miejsce startu TdF w 2012 roku. Stolica Małopolski rywalizuje jednak z ponad dwustoma innymi miastami. W kolejnych dniach przyszłorocznej rywalizacji kolarze skierują się w stronę Pirenejów. 12. etap będzie pierwszym, którego trasa przebiega przez wysokie góry. Łącznie zaplanowano ich sześć, mety czterech usytuowane są na szczytach. Decydująca walka o zwycięstwo rozegra się w Alpach. Zawodnicy zmierzą się m.in. z podjazdem pod stację narciarską w Alpe d'Huez. Emocje do samego końca wyścigu może zagwarantować indywidualna jazda na czas, która będzie przedostatnim etapem. Od 2011 roku zmienione zostaną zasady prowadzenia klasyfikacji punktowej. Znacznie cenniejsze będą zwycięstwa etapowe niż na lotnych premiach. Najbardziej może na tym skorzystać Mark Cavendish. Brytyjczyk, który jest uznanym sprinterem, ma w swoim dorobku 15 etapowych zwycięstw TdF, ale nigdy nie wygrał zielonej koszulki. Pula nagród przyszłorocznego wyścigu to 3,2 mln euro. Zwycięzca wzbogaci się o 450 tysięcy. Trasa Tour de France 2011: 2.07: etap 1. Passage du Gois - Mont des Alouettes, 191 km 3.07: etap 2. Les Essarts, 23 km (drużynowa jazda na czas) 4.07: etap 3. Olonne-sur-Mer - Redon, 198 km 5.07: etap 4. Lorient - Mur-de-Bretagne, 172 km 6.07: etap 5. Carhaix - Cap Frehel, 158 km 7.07: etap 6. Dinan - Lisieux, 226 km 8.07: etap 7. Le Mans - Chateauroux, 215 km 9.07: etap 8. Aigurande - Super-Besse Sancy, 190 km 10.07: etap 9. Issoire - Saint-Flour, 208 km 11.07: dzień przerwy w Lioran Cantal 12.07: etap 10. Aurillac - Carmaux, 161 km 13.07: etap 11. Blaye-les-Mines - Lavaur, 168 km 14.07: etap 12. Cugnaux - Luz-Ardiden, 209 km 15.07: etap 13. Pau - Lourdes, 156 km 16.07: etap 14. Saint-Gaudens - Plateau de Beille, 168 km 17.07: etap 15. Limoux - Montpellier, 187 km 18.07: dzień przerwy w la Drome 19.07: etap 16. Saint-Paul-Trois-Chateaux - Gap, 163 km 20.07: etap 17. Gap - Pinerolo (Włochy), 179 km 21.07: etap 18. Pinerolo - Galibier Serre-Chevalier, 189 km 22.07: etap 19. Modane - L'Alpe d'Huez, 109 km 23.07: etap 20. Grenoble - Grenoble, 41 km (indywidualna jazda na czas) 24.07: etap 21. Creteil - Paris Champs-Elysees, 160 km łącznie: 3471 km